Zaujíma vás, ako podporiť viac vaše zdravie, a to prírodným spôsobom? Ak áno, mali by ste venovať pozornosť quercetínu. Quercetín sa nachádza v bežných potravinách, ale málokto vie, aké poklady v sebe skrýva. Ako funguje a ako ho najlepšie doplniť?
Čo je quercetín a kde ho nájdeme?
Quercetín alebo kvercetin je silný antioxidant, ktorý patrí medzi flavonoidy, čo sú rastlinné zlúčeniny s ochrannými účinkami na naše zdravie. Pôsobí proti voľným radikálom a tým chráni bunky pred poškodením a starnutím.
Nájdete ho najčastejšie v:
-
Cibuľi a cesnaku – jedny z najbohatších zdrojov.
-
Jablkách – čím červenšia šupka, tým lepšie.
-
Bobuľovinách – čučoriedky, brusnice a čierny ríbez sú plné antioxidantov.
-
Kapuste a brokolici – skvelé pre zdravie aj vďaka obsahu vlákniny.
-
Zelenom čaji a červenom víne – prírodné zdroje s ďalšími benefitmi.
- Zelenine a ovocí – najviac je obsiahnuté v hornej vrstve plodov, teda v šupkách.
Ak teda máte pestrú stravu a nevynechávate potraviny ako sú bylinky, ovocie a zelenina, tak určite quercetín už dávno prijímate a máte ho pravdepodobne v sebe. Quercetín je dokonca považovaný za jeden z najviac sa vyskytujúcich antioxidantov, ktoré sú zároveň biologicky aktívne.
Ako quercetín podporuje zdravie?
Quercetín má niekoľko zdravotných benefitov. Zaujímajú vás aké?
1. Posilňuje imunitu
Quercetín pomáha znižovať oxidačný stres a zápaly, čo podporuje správnu funkciu imunitného systému. Štúdie ukazujú, že môže skrátiť dĺžku nachladnutia a chrípky.
2. Chráni srdce a cievy
Má protizápalové účinky, pomáha znižovať krvný tlak a hladinu „zlého“ LDL cholesterolu. To prispieva k prevencii srdcových ochorení.
3. Pôsobí proti alergiám
Quercetín je prirodzené antihistaminikum, ktoré môže zmierniť prejavy alergií, ako sú senná nádcha, žihľavka alebo astma. Keďže stabilizuje bunky uvoľňujúce histamín, tým znižuje alergické reakcie.
4. Podporuje regeneráciu svalov
Športovci ocenia jeho schopnosť znižovať zápaly a urýchľovať regeneráciu po fyzickej námahe.
Tip: Prečítajte si tiež Spermidin: Kľúč k dlhovekosti a bunkovej regenerácii
Ako quercetín dopĺňať a aké je odporúčané dávkovanie?
Quercetín sa vyskytuje teda najviac v zelenine a ovocí. Niekedy ale toto množstvo nie je dostatočné a je nutné siahnuť po doplnkoch stravy.
Prirodzené zdroje vs. doplnky stravy
Ak máte pestrú stravu plnú ovocia, zeleniny a čaju, prijímate určité množstvo quercetínu prirodzene. Pre intenzívnejší účinok ale môže byť vhodné siahnuť po doplnkoch.
Dávkovanie
Väčšina klinických štúdií uvádza alebo aj sami používajú dávky quercetínu v rozmedzí 500 až 1 000 mg denne, rozdelené väčšinou do niekoľkých dávok. Ako to teda je?
- Bežná preventívna dávka: 500 až 1 000 mg denne. Tieto dávky sú často rozdelené do dvoch dávok. Je dôležité si uvedomiť, že pri vysokých dávkach quercetínu, tzn. nad 1 000 mg denne, existuje riziko poškodenia obličiek. Preto je dôležité neprekročiť odporúčané dávkovanie a najlepšie konzultovať s lekárom užívanie doplnkov stravy, ak mám v pláne túto hranicu prekročiť. Takto bezpečne prejdete vedľajším účinkom.
- Pre lepšiu vstrebateľnosť: kombinujte s vitamínom C alebo bromelainom (enzýmom z ananásu).
Odporúčanie pri dávkovaní je teda:
-
Konzultácia s lekárom, ak buď prekročím hranicu dávky quercetínu alebo keď beriem aj iné lieky.
-
Dodržiavanie odporúčaného dávkovania – ideálne je, keď maximálnu hranicu neprekročíte, vždy sa najmä riďte podľa výrobcu. Odporúčanú dennú dávku nájdete najčastejšie na obale produktu.
-
Dĺžka užívania – Niektoré zdroje dokonca uvádzajú a odporúčajú užívať quercetín cca po dobu jedného mesiaca a potom si dať pauzu. Prečo? Najmä preto, aby si telo na pravidelný príjem nezvyklo, a hoci je quercetín dobre znášaný, tak dlhodobé vysoké dávky môžu zaťažovať pečeň a obličky. Pauza tak pomôže telu sa prirodzene detoxikovať.
Na záver je teda quercetín doslova prírodný superhrdina medzi antioxidantmi. Posilňuje imunitu, chráni srdce, bojuje proti alergiám a pomáha telu zvládať zápaly. Nech už ho prijímate z potravín alebo v doplnkoch, je skvelým pomocníkom pre celkové zdravie.