Vláda Indonézie nedávno oficiálne uznala kratom ako exportnú komoditu, čo bolo potvrdené vydaním dvoch nariadení Indonézskym ministrom obchodu Zulkiflim Hasanom. Tieto nariadenia stanovujú podmienky pre vývoz kratomu, ktoré vstúpili do platnosti 29. septembra 2024. Nariadenia špecifikujú, ktoré typy kratomu sú zakázané a upravujú aj exportné pravidlá a štandardy pre povolené formy kratomu.
Čo znamená zákaz kratomu pre spotrebiteľa?
Pre spotrebiteľa to znamená, že na najbližšie 3 mesiace môže dôjsť k odstávke v dovoze klasického kratomu v prášku. Prečo tomu tak je? Nie je to z dôvodu, že by bol klasický kratom v prášku zakázaný, ale je to z dôvodu prísnych nariadení, ktoré teraz platia pre tieto látky. Jedná sa primárne o kontrolu kvality, hygieny a doteraz sa v Indonézii na kratom pozeralo ako na komoditu, ktorá mala voľný vývoz a nepodliehala žiadnym reguláciám. Odteraz to neplatí a na kratom sa pozerá ako na poľnohospodársky produkt a dá sa povedať, že sa naň vzťahujú rovnaké pravidlá ako pre potraviny. Pre kratom vo forme listov, hrubých drobkov a iných foriem platí zákaz dovozu, ktorý má byť permanentný a nediskutuje sa o tom, že by tomu v budúcnosti malo byť inak.
Tieto nariadenia majú primárne chrániť spotrebiteľa pred nekvalitnými produktmi, ale zároveň majú podporiť Indonézsku ekonomiku, z čoho možno teraz odvodiť, že ceny kratomu sa v budúcnosti výrazne zvýšia. V prvom rade dôjde k zdraženiu zo strany Indonézie a následne toto zdraženie zasiahne každého predajcu, aby sa uhradili licencie a náklady spojené s predajom. Na stránkach Kratomit.cz sa nemusíte obávať, že by došli kratomové listy. Máme pripravené skladové zásoby, ktoré sú pripravené na ťažké časy, ktoré sa blížia.
Indonézske nariadenia na reguláciu kratomu
Podľa nariadenia č. 20/2024 sa kratom po novom zaraďuje medzi poľnohospodárske komodity zakázané na vývoz, čo zahŕňa nielen samotnú rastlinu, ale aj všetky spracované formy, vrátane sušených listov a kratomového prášku. Nariadenie č. 21/2024 však umožňuje vývoz jemne drveného kratomového prášku, čo znamená, že len takto spracovaný kratom môže byť legálne exportovaný. Cieľom týchto regulácií je zabrániť zneužitiu kratomu a zabezpečiť právnu istotu pre exportérov, pričom zároveň pridať hodnotu tejto komodite prostredníctvom prísnejších štandardov.
Generálny riaditeľ zahraničného obchodu na Indonézskom ministerstve obchodu, Isy Karim, vysvetlil, že exportom regulovaného kratomu vo forme prášku môže Indonézia ponúknuť dovážajúcim krajinám mechanizmus predbežného oznámenia o vývoze. Tento systém poskytuje importérom v krajinách ako Spojené štáty, Nemecko a Česká republika príslušné povolenie na dovoz, čo minimalizuje riziko zneužitia tejto komodity. Systém tak umožní maximálnu kontrolu nad obehom kratomu v krajinách a predíde sa jeho zneužitiu alebo znehodnoteniu.
Indonézska vláda si od týchto opatrení sľubuje zvýšenie pridanej hodnoty exportov kratomu. Generálny riaditeľ zahraničného obchodu v Indonézii uviedol, že s novými štandardmi by mala stúpnuť cena kratomu, čím by sa maximalizovala pridaná hodnota pre indonézskych poľnohospodárov, najmä v regiónoch Kalimantanu, kde sa kratom dlhodobo pestuje. Vláda tiež dúfa, že regulácie pomôžu znížiť zneužívanie kratomu tým, že exportéri budú musieť registrovať svoje vývozné povolenia a kvóty. Pre spotrebiteľov a predajcov to znamená významné zvýšenie cien. Môžeme očakávať, že od budúceho roka ceny výrazne stúpnu, a preto odporúčame každému spraviť si zásoby za súčasné prijateľné ceny.
Postoj zdravotníckych organizácií
Ministerstvo zdravotníctva zdôrazňuje, že listy kratomu nie sú považované za drogu a WHO dosiaľ nerozhodla o klasifikácii kratomu ako narkotika I. triedy. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dostala návrh od Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), aby kratom naďalej monitorovala. Dosiaľ však neboli predložené dostatočné dôkazy na zaradenie kratomu medzi drogy I. triedy. V reakcii na to Národná agentúra pre kontrolu narkotík (BNN) odporučila verejnosti obmedziť užívanie kratomu, kým nebudú výsledky výskumu k dispozícii.
Kratom je v Indonézii obľúbený najmä medzi obyvateľmi Kalimantanu, ktorí ho používajú ako stimulant s účinkami porovnateľnými s kávou. Listy kratomu obsahujú aktívne látky mitragynín a 7-hydroxymitragynín, ktoré majú analgetické účinky, hoci vo vysokých dávkach môžu spôsobiť závislosť a euforické stavy.
Regulácia exportu kratomu – zhrnutie vývoja
Hoci mnohé krajiny uvažujú o zákaze užívania kratomu, Indonézia sa rozhodla ísť cestou prísnych regulácií, pričom výskumy vykonávané BRIN by mali do augusta 2024 poskytnúť výsledky, ktoré uľahčia formuláciu ďalších opatrení týkajúcich sa regulácie, užívania a bezpečnosti tejto komodity. Teraz je jasné, že dovoz bude umožnený, ale iba vo forme kratomového prášku a akákoľvek iná forma bude vrátená späť odosielateľovi alebo v horšom prípade zničená. Indonézska vláda bude tiež poskytovať licencie farmárom, čo tiež spôsobí výrazný úbytok celkovej ponuky kratomu v celom svete. Toto má svoje pre a proti, ale časy, keď bol kratom za prijateľnú cenu, sú už dávno preč.