Matcha-Latte alebo dokonca tradičný čaj Matcha sú čoraz populárnejšie. Na trhu je veľa druhov tohto zeleného prášku, ktoré sa však hlavne delia na japonské a čínske varianty. Aký je medzi týmito druhmi Matcha rozdiel a ktorý si vybrať? Ak chcete poznať odpoveď, čítajte ďalej. Zameriame sa na rozdiely a poskytneme tipy, na čo si dať pri výbere kvalitného Matcha pozor.
História Matcha
Matcha sa najčastejšie spája s Japonskom, avšak skutočná kolíska Matcha bola v Číne. Pozrime sa na to trochu podrobnejšie. Keď sa budhistický mních vrátil zo štúdií v Číne, priniesol so sebou semienka čaju do Japonska a zaviedol takzvaný „čajový obrad“. O čo ide? Ide o dokonalú prípravu čaju, ktorá je charakteristická pre japonský Matcha. Čaj, pestovaný na účely ceremónie alebo prípravy, sa podľa vtedajšieho zvyku rozomlel na prášok a potom vyšľahal bambusovou metličkou v horúcej vode, pričom čajové lístky suspendované v napenenej tekutine sa skôr pili, než aby sa, ako pri záparovom čaji, precedili.
Spojením japonských slov matsu „trieť, natierať, mlieť“ a cha, „čaj“ vznikol názov Matcha. Japonský Matcha sa pestuje podľa prísnych pravidiel. Hoci Matcha pôvodne pochádza z Číny, Japonsko vyrába kvalitnejší prášok ako ten, ktorý sa vyrába v Číne alebo inde.
Dnes štúdie naznačujú, že Čína za posledných 15 až 20 rokov začala produkovať viac vlastného prášku z zeleného čaju Matcha za simulovaných japonských poľnohospodárskych podmienok. Aké sú teda hlavné rozdiely medzi čínskym a japonským Matcha? Prečo sú medzi nimi také veľké cenové rozdiely?
Japonský Matcha vs. Čínsky Matcha
Ako už bolo spomenuté na začiatku, japonský Matcha má oveľa komplexnejší proces pestovania, ale to nie je všetko, čo tieto dve varianty odlišuje.
Pestovanie
Pestovanie a spracovanie Matcha je hlavným dôvodom rozdielov, ktoré tieto dva druhy odlišujú. Japonsko kladie veľký dôraz na kvalitu. Čajové rastliny sú niekoľko týždňov pred zberom zatienené, čo zvyšuje obsah chlorofylu a dodáva lístkom sýtozelenú farbu a sladšiu chuť. Po zbere sa lístky naparia, sušia a melú na tradičných granitových mlynčekoch.
Čínska varianta sa však často nezatieňuje, čo znamená, že lístky majú bledšiu farbu a horkejšiu chuť. Okrem toho sa zvyčajne sušia na panvách, čo ovplyvňuje chuť a arómu.
Farba a textúra
Ak by ste si tieto dve varianty položili vedľa seba, rozdiel by ste okamžite spoznali. Pretože pravý japonský Matcha je sýtozelený, jemný a predovšetkým hodvábny na dotyk. Na druhej strane má čínsky Matcha zvyčajne menej intenzívnu farbu a niekedy dokonca žltkastú. Jeho konzistencia je často hrubozrnnejšia ako japonská verzia.
Chuť a aróma
Matcha z Japonska má nápadne sladkú umami chuť s minimálnou až žiadnou horkosťou. Vďaka starostlivému spracovaniu nezanecháva horkosť. Japonskí farmári posúvajú kvalitu svojho pôdy na úplne inú úroveň a zabezpečujú rastlinám optimálnu výživu pomocou prísnych hnojivových a zavlažovacích režimov.
Ako je na tom čínsky Matcha? Chuť je výrazne intenzívnejšia. Má často horkastú dochuť. Zvyčajne sa nepestuje v tieni a pôda nemá rovnakú kvalitu ako v Japonsku, takže prakticky nemá umami chuť a namiesto toho má pieskovú chuť.
Nutričné rozdiely
Japonský a čínsky Matcha môžu obsahovať rovnaký typ zdravých zlúčenín, ale tie z Číny sa jednoducho nevyskytujú v rovnakom množstve alebo koncentrácii. Výskum dokonca ukazuje, že japonský Matcha má výrazne vyšší obsah antioxidantov, najmä L-Theanínu. Čínsky Matcha má teda v porovnaní s japonským nižšiu hodnotu.
Ak chcete vedieť, aké účinky má japonský Matcha, prečítajte si náš predchádzajúci článok: Čo ste nevedeli o Matcha čaji: Tehotenstvo a účinky.
Cenové rozdiely
Pravdepodobne ste si všimli výrazný cenový rozdiel medzi japonským a čínskym Matcha. Aké sú dôvody?
Japonský Matcha je drahší kvôli dodatočnej práci a kontrole kvality, ale keď sa na to pozrieme celkovo, skutočne platíte viac? Z kvalitatívneho hľadiska je jasné, že „kvalita pred kvantitou“ znamená, že na všetky výhody Matcha potrebujete menej japonského Matcha v porovnaní s čínskym Matcha.
Väčšina používateľov, ktorí vyskúšali obe varianty, sa zhoduje, že japonský Matcha nie je len príjemnejší, ale z dlhodobého hľadiska rovnako alebo dokonca ekonomickejší. Staré príslovie „Dostanete to, za čo si zaplatíte“, v prípade Matcha celkom sedí.